Kinek a pofájáról égjen le a bőr
Hadházy Ákos Facebook-bejegyzésében tette közzé egy háziorvos beszámolójára hivatkozva, hogy megszűnik az állami támogatás egy, a kisgyerekek számára létfontosságú gyógyszer után. "Az eddigi pár száz forint helyett mostantól 4000 forintot kell fizetnie a család-és gyermekbarát ország polgárainak a Ventolin inhalációs aeroszolért."
Ezt követően megkérdeztek minden illetékest és illetéktelent, hogy ugyan már, miért történt ez így és ki a felelős. Ez a gyógyszer ugyanis az egyetlen ugyanis – mint megtudtuk – amit azok a kicsi gyerekek is kockázat nélkül kaphatnak, akik asztmától vagy más fulladásos tüdőbetegségtől szenvednek. Hatása gyors és biztos. Országos felháborodás. Végső soron teljes áron hozzáférhető, és ez az összeg cseppet sem számottevő a miniszternek, az államtitkárnak vagy akár az illetékes főosztályvezetőnek, akik azonban „nem tudták”, hogy miért történt, ami történt.
Aztán bumm, kiderült, hogy ki a felelős. Diszkrét formában a PHARMINDEX Online nevű site közölte, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) válaszából az derült ki, hogy a támogatási listáról való törlés „nem kormányzati döntés eredménye”. A NEAK közleményében az áll, hogy „a Ventolin Evohaler túlnyomásos inhalációs szuszpenziót a GSK (https://www.gsk.com/en-gb/locations/hungary/hu-hu/ - a nagykereskedő – a szerző) töröltette a támogatotti listáról. Az ilyen döntéseket – a jogszabályok értelmében – a forgalomba hozatali engedély tulajdonosa hozza meg.”
Vagyis nincs itt semmi látnivaló, tessék szépen továbbhaladni. Nem kormányzati, hanem üzleti döntés eredményeként született meg a gyerekeket és a szegény családokat sújtó, antihumánus intézkedés.
Én azonban kicsit továbbgondoltam ezt a kérdést. Nem is olyan régen, alig pár napja kapott nyilvánosságot az a tény, hogy a kormány hónapokig nem fizette ki a gyógyszertáraknak a támogatott gyógyszerek után járó támogatások összegét. Az utolsó pillanatig feszítve a húrt, csupán december 14-én, szombaton utalták át a gyógyszertárak számára horribilis összeget. Volt olyan patika, amelyik tönkrement a késlekedés miatt (talán épp ez volt a cél?!). Márpedig, ha a gyógyszertár nem kapott pénzt, ők sem tudtak időben fizetni a gyógyszer nagykereskedőnknek. Ez logikus. A GSK nyilván ezt a helyzetet elégelte meg és hozott egy húsba vágó, látványos intézkedést, ami érzékeny ponton találta el a fogyasztókat.
A pénzügyminisztérium havi részletes államháztartási beszámolói alapján a 2024-es gyógyszertámogatásokra 500,329 milliárd forintot szántak, ami 1,1 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, miközben havonta 9–15 százalékkal több volt a gyógyszertámogatások összege a tavalyinál. Vagyis a kevesebb pénz sokkal gyorsabban fogyott, augusztusban, az év kétharmadának elteltével már 72 százalék fölött, október végén 90 százalék fölött teljesült az éves előirányzat, írja a 444.
Nincs okunk kételkedni a 444 adataiban, viszont az nyilvánvaló, hogy ha a negyedik negyedévre valóban elfogyott a pénz a gyógyszer ártámogatásokra (ami pl. már csak az ősszel tetőző légzőszervi megbetegedések miatt is erősen valószínűsíthető!), akkor ezért nem kapták meg a gyógyszertárak a támogatási összegeket, miközben – ha meg akartak felelni az elvárásoknak – ellátásra voltak kötelezve. Ebből pedig egyenesen következik, hogy adósságokat halmoztak fel a nagyker felé. Most akkor javaslom, hogy ebben a konstellációban vizsgáljuk meg a következő állítást: „Bár a Ventolin támogatásának megszűnése komoly érzelmeket váltott ki, fontos tisztázni, hogy az ügy hátterében nem kormányzati döntés áll.” Ez a szöveg a PHARMINDEX Online weboldalról másolva. Szerintem meg de.
CSAK AZT KÍVÁNOM ,HOGY FULLADJON MEG AZ ILLETÉKES...
VálaszTörlés